Když se nedaří se otěhotnět

 
 
Jednoho dne nastane u většiny žen okamžik, kdy jim začnou tikat tzv. biologické hodiny, začnou se probouzet mateřské instinkty. 
 
Bohužel v dnešní hektické době se otěhotnění stává u mnoha partnerských párů problémem
 
Jakmile s partnerem zjistíte, že už nastal pravý čas pro založení rodiny, měli by jste být v první řadě oba v dobré psychické i fyzické kondici
 
Cílená péče v období něž dojde k otěhotnění, je velkým přínosem pro vaše budoucí miminko. 
 

Výživa

Jedním z nejdůležitějších předpokladů k otěhotnění a následnému vývoji zdravého plodu, je vyvážená strava, obsahující rozumné množství uhlovodanů, bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Musíte si uvědomit, že všechno co sníte, je zároveň potravou i pro nenarozené dítě, a to co máte uloženo v těle ještě než dojde k otěhotnění, je důležité pro počáteční vývoj embrya a následně i plodu. 
Začněte tedy konzumovat více celozrnných potravin, čerstvou zeleninu a ovoce, mléčné výrobky. Vhodný je i nákup speciálních vitamínových prostředků určených pro těhotné a kojící ženy, které obsahují především vitamín A, železo a kyselinu listovou. 
 

Cvičení

Zdravý životní styl a pravidelné cvičení pomáhá ženám nejen v udržování postavy, ale upevňuje i zdraví, což je jeden z předpokladů pro bezproblémové otěhotnění. Cvičení vede jednak k posílení svalů v oblasti zad, břicha a nohou, ale navozuje i pocit dobré psychické pohody. 
Udržováním vašeho těla v dobré fyzické kondici pomůžete snížit riziko vzniku těhotenských a následně i porodních komplikací. 
 

Alkohol, cigarety, kofein

Otěhotnění závisí také na tom, zda-li kouříte, pijete v nadměrném množství alkohol nebo kávu. Kouření negativně ovlivňuje činnost vaječníků a špatně působí i na děložní sliznici, kde se má oplodněné vajíčko uhnízdit. 
Pravděpodobnost otěhotnění žen, které mají určité problémy a přitom kouří, se snižuje s každou cigaretou. Nadměrná nebo pravidelná konzumace alkoholu a kávy má negativní vliv na menstruaci i samotné početí a po otěhotnění má špatný vliv na vývoj plodu. 
 

Psychika

Při otěhotnění hraje významnou roli psychika. Pakliže nejste vy nebo váš partner v dobré psychické pohodě, ale naopak jste v neustálém stresu, vaše okolí přitom na vás vyvíjí ustavičný tlak, bude organismus zvyšovat spotřebu energie na překonání těchto problémů a pak již nezbývá energie pro otěhotnění. 
Zkuste se tedy nad všemi zbytečnými problémy předem zamyslet, zůstat nad věcí a nechat všemu volný průběh. Zklidněte se a uvidíte, že až budete v pohodě, vaše přání otěhotnět se v brzké době vyplní! 
 

Otěhotnění / Početí

Asi dva týdny po ukončení menstruace dochází k ovulaci. To znamená, že zralé vajíčko se uvolní z jednoho vaječníku. Je-li toto vajíčko ve vejcovodech oplodněno spermiemi vašeho partnera, dochází k početí a vajíčko dokončuje svoji cestu do dělohy. Zde se přichytí zesílené děložní sliznice, děložní hrdlo se zvětší a hlenová zátka uzavře dělohu, aby se do ní nedostala infekce.
 
 

Těhotenství a porod dítěte je v životě páru důležité období, na které se každý snaží připravit.

Otěhotnění se však nedá přesně naplánovat a jen malému počtu párů se podaří hned. 
Je to zcela přirozené, statistická šance na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu je zhruba 20 %. 
 

Mám ovulaci? 

Některé ženy pociťují ovulaci jako pobolívání v podbřišku nebo jako píchání v místech vaječníků. Jiným projevem ovulace může být zvýšený vodnatý čirý výtok z pochvy. Není zapříčiněný zánětem, ale zvýšenou produkcí hlenu v žlázkách krčku dělohy. Tento hlen přirozeně chrání dělohu před vnikem bacilů z pochvy do dělohy. V období ovulace se mění vlivem hormonálních změn fyzikálně chemické vlastnosti hlenu - je vodnatější a řidší. Některé ženy ovulaci vůbec nepociťují. 
 

Měření bazální teploty 

Měřením bazální teploty se dá zjistit, zda je cyklus ovulační. Teplotu je však třeba měřit na stejném místě a ve stejném čase nejlépe ráno po probuzení. Doporučuje se měřit teplotu v dutině ústní, v pochvě nebo konečníku. Podpažní jamka není pro toto měření vhodná. 
 

Kdy mám hledat pomoc? 

Při neúspěšné snaze otěhotnět se ženy nejčastěji obracejí na své gynekology. První vyšetření by měly podniknout už po roce neúspěchu, ženy starší čtyřiceti let po půl roce. Některé páry odkládají řešení problémů s otěhotněním až na patnáct či dvacet let s vírou, že se to podaří bez lékařské pomoci. Malému počtu párů se otěhotnění po dlouhodobé snaze podaří, ale většina z nich se „svépomocí“ těhotenství nedočká. 
 

„Trnitá cesta k potomkovi“ 

Někteří gynekologové se kromě běžné gynekologické praxe zabývají i léčbou neplodnosti, jiní své pacientky odesílají do poradny pro neplodné páry. Gynekolog by měl zrealizovat a zorganizovat základní vyšetření, to znamená zjistit onemocnění a stavy, které mohou plodnost snižovat, a zabezpečit vyšetření spermiogramu u partnera. U gynekologa lze provést ultrazvukové folikulometrie čili sledování dozrávání vajíčka, jeho prasknutí a vznik žlutého tělíska, hormonálními testy stanovit funkčnost všech žláz, které mohou otěhotnění ovlivnit atd. 
 

Zjistit pravou příčinu se vyplatí 

Vyšetření je dobře plánovat od jedodušších ke složitějším. Například u pacientky, která se snažila tři roky otěhotnět, se zjistilo, že se nejdřív podrobila laparoskopii a vyšetřovala se průchodnost vejcovodů a teprve potom se zjistilo, že partner trpí azoospermií (nemá žádné spermie). 
 

Další možnosti 

Po některých operacích anebo při dlouhodobější snaze otěhotnět může pomoci lázeňská léčba, při které si žena odpočine psychicky a léčebné procedury ovlivní vnitřní rodidla. Organizmus se na otěhotnění celkově připraví. 
 
Při problémech s početím je vhodné navštívit centrum asistované reprodukce.
 

 

Sestavuji aktuální kalendář ...
 
 

Novinky

Kdy je vhodné zahájit léčbu neplodnosti?

05.04.2016 13:35
Doba, kdy by se dvojice měla svěřit do rukou odborníků na léčbu neplodnosti, je ovlivněna celou...

Vše, co potřebujete vědět o darování vajíček

13.02.2015 08:00
V České republice se metoda darování vajíček při léčbě neplodnosti považuje za metodu legální....

Češi věří mýtům o plodnosti. Čeká je zklamání

18.08.2014 07:16
Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř neomezená víra v umělé oplodnění a...

PDG: naděje pro rodiče s dědičnou nemocí

08.07.2014 08:12
PDG: naděje pro rodiče s dědičnou nemocí   Pavlína touží už léta po miminku. Nemá problém s...

12 mýtů a pravd o neplodnosti

12.06.2014 07:41
12 mýtů a pravd o neplodnosti Zdravý životní styl, osmerčata po umělém oplodnění, chybná sexuální...

Alergie na sperma?! Častější, než si myslíte

04.06.2014 19:19
Alergie na sperma?! Častější, než si myslíte Náš svět je plný alergenů. Alergií přibývá až tak, že...

Metoda Ludmily Mojžíšové aneb Metoda první volby

02.06.2014 12:13
Metoda Ludmily Mojžíšové aneb Metoda první volby Rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová...

9 osvědčených tipů, jak pomoci otěhotnění

02.06.2014 11:47
9 osvědčených tipů, jak pomoci otěhotnění Pokoušíte se o miminko a přemýšlíte, jak zlepšit šance...

Jak zvýšit šance na otěhotnění

02.06.2014 11:27
Jak zvýšit šance na otěhotnění Abychom měli šanci počít miminko, je třeba, aby byl náš organismus...

Předčasná menopauza: strašák moderní ženy

02.06.2014 11:19
Předčasná menopauza: strašák moderní ženy Předčasná menopauza se v poslední době začíná...

Anketa

Jak dlouho se snažíte otěhotnět přirozenou cestou?

Celkový počet hlasů: 91