Darovaný program

Stále přibývají páry, které chtějí založit vlastní rodinu, ale k otěhotnění potřebují darované spermie nebo vajíčka.
 

Dárkyni vajíček potřebují ženy, u kterých nedošlo ke správnému vývoji vaječníků, neprodukují vajíčka vůbec nebo ve velmi špatně kvalitě, trpí závažnou genetickou chorobou, jež by mohla být přenesena na plod. Dále se jedná o ženy, které trpí předčasným ovariálním selháním a které prodělaly chemoterapii po léčbě nádoru.

 

Dárce spermatu je řešením léčby neplodnosti u párů, které nemohou počít dítě z vlastních spermií z důvodu nedostatečné kvality, genetické zátěže, onkologické léčby, vrozené nebo získané poruchy tvorby spermií.

 
Darování vajíček i spermií je v České republice legální, dobrovolné, bezpečné a je založeno na principu anonymity mezi dárcem (dárkyní) a příjemci darovaných pohlavních buněk a mezi dárcem (dárkyní) a dítětem narozeným z darovaných pohlavních buněk.
Dárcovství pohlavních buněk je v České republice bezúplatné, avšak dárcům (dárkyním) jsou kompenzovány účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložené výdaje spojené s darováním.
 

Informace pro dárce spermií

Mnoho párů se v současné době potýká s problémem počít své vlastní dítě z důvodu špatné kvality spermií partnera. V krajním případě nemá partner žádné spermie schopné oplodnit vajíčko a neplodný pár je odkázán  na použití spermií od anonymního dárce.
 

Potenciální dárce musí splňovat tato základní kritéria:

- Věk 18- 34 let.
- Dobrý zdravotní stav.
- Minimálně probíhající středoškolské vzdělání.
- V rodině se nesmí vyskytovat žádné psychiatrické či genetické onemocnění.
 

Informace pro dárkyně vajíček

Proč darovat vajíčka

Můžete pomoci párům, kteří Vaši pomoc potřebují a nikdy by bez Vás nemohli mít děti. Také párům, kteří dlouhou dobu bojují o to, aby se staly rodiči a nemusely podstoupit náročný proces adopce.
Dárcovství vajíček nezasahuje zásadním způsobem do běžného života dárkyně. Již den po odběru vajíček pokračují ve svém běžném životním tempu.
 

Strach z hormonů

Mnoho žen uvažujících o darování vajíček má obavy z negativních účinků hormonální stimulace, obává se přírůstku hmotnosti, vzniku rakoviny prsu, dělohy, nebo jiných nežádoucích vedlejších efektů. Více informací.
 

Mohu se stát dárkyní vajíček?

Můžete, pokud splníte níže uvedené podmínky:
- Je Vám mezi 18-34 roky.
- Váš zdravotní stav je dobrý.
- V rodině se nevyskytuje žádné genetické nebo psychiatrické onemocnění.
- Dárkyně jsou zpravidla studentky nebo maminky na mateřské dovolené. 
 
Před samotným darováním navštívíte CAR minimálně 2x. Každá dárkyně musí podstoupit pohovor s lékařem, vyšetření a odběr krve pro stanovení hormonů, pohlavně přenosných onemocnění a genetická vyšetření. Užívání hormonální antikoncepce není překážkou pro darování vajíček.
Vajíčka byste neměla darovat, pokud trpíte vážnou psychickou poruchou či užíváte léky předepsané psychiatrem, nebo pravidelně konzumujete alkohol, příp. drogy.
 

Léčba IVF s darovanými vajíčky

Ačkoli úspěšnost léčby metodami asistované reprodukce je velmi vysoká, ne všem párům se podaří docílit těhotenství pomocí vlastních zárodečných buněk. Tyto páry mají pouze dvě možnosti, jak založit rodinu – přijmout darované vajíčko či spermii nebo podstoupit dlouhodobý a náročný proces adopce.
 

Darování vajíček patří mezi velmi úspěšné metody léčby neplodnosti. Vajíčka získaná od anonymní zdravé dárkyně jsou oplozena spermiemi partnera příjemkyně a vzniklá embrya následně přenesena do dělohy příjemkyně - budoucí matky.

Léčba neplodnosti metodou darování vajíček je pro každý léčený pár velmi náročná. Přestože přináší velkou emoční a citovou zátěž, nabízí reálnou šanci mít děti i těm párům, které by bez jejího využití neměli žádnou šanci.
 

Komu je darování určeno:

- Párům, kde žena neprodukuje vlastní vajíčka. Nejčastěji se jedná o ženy, u kterých nedošlo k vývoji vaječníků nebo jim byly oba vaječníky odstraněny při operaci. Rovněž ženy postižené předčasným selháním funkce vaječníků potřebují darovaná vajíčka.
- Párům, kde žena neprodukuje kvalitní vajíčka. Patří sem ženy, které opakovaně prodělaly léčbu sterility metodami mimotělního oplodnění a nebyla získána kvalitní vajíčka nebo nevznikla kvalitní embrya. Také ženy, které mají vyšší věk mohou produkovat vajíčka nižší kvality, která nejsou schopná oplození nebo vzniklá embrya se nedokáží uhnízdit v děloze.
- Párům, kde je žena přenašečkou dědičného onemocnění. U těchto žen byla genetickým vyšetřením zjištěna změna chromozomů, která by mohla být přenesena na budoucí potomky.
 

Rizika

Stejně jako u těhotenství vzniklých pohlavním stykem nebo metodou IVF je i při metodě darování vajíček 12-15% těhotenství ukončeno potratem. Okolo 20-30% těhotenství je vícečetných v závislosti na počtu transferovaných embryí.
 

Výběr dárkyně

U všech dárkyň je předem provedeno gynekologické, endokrinologické a genetické vyšetření a jsou opakovaně testovány na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění (HIV, Syphyllis, žloutenky, chlamydie, cytomegaloviry). Do programu darování jsou zařazeny pouze dárkyně, které všechna tato vyšetření absolvují s negativními výsledky.
 

Léčebný cyklus

Schéma léčebného cyklu s využitím darovaných vajíček záleží na tom, zda má nebo nemá příjemkyně zachovaný menstruační cyklus.
 

U pacientek se zachovaným menstruačním cyklem

Před zahájením cyklu je aplikována injekce depotního GnRH analoga (Diphereline, Decapeptyl, Zoladex), která má za úkol neutralizovat vlastní hormonální stav pacientky, který by mohl negativně ovlivnit léčbu. Injekce působí asi 3 týdny a poté je zahájeno užívání estrogenů. Po 12-16 dnech užívání je provedena ultrazvuková kontrola výšky děložní sliznice a při příznivém nálezu je pacientka připravena na embryotransfer. Takto vydrží při užívání estrogenů připravena po dobu 6 týdnů.
 

U pacientek bez zachovaného menstruačního cyklu

Je po vyvolání měsíčků pomocí hormonálníchléků zahájena příprava estrogeny.
 
Během přípravy děložní sliznice u příjemkyně je započata synchronizace a stimulace dárkyně. Po dozrání vajíček ve vaječních dárkyně je proveden jejich odběr a získaná vajíčka jsou oplozena spermiemi manžela příjemkyně (možnost použití jak čerstvých tak zmražených spermií). V den získání vajíček od dárkyně začne příjemkyně užívat těhotenské hormony - gestageny, které připraví sliznici v děloze k uhnízdění embryí. Druhý den po získání vajíček a jejich oplození se příjemkyně telefonicky informovuje o počtu a kvalitě vzniklých embryí. Po 3-6 dnech kultivace embryí je proveden embryotransfer jednoho nebo dvou embryí do dělohy příjemkyně - budoucí matky. Zbylá kvalitní embrya je možno zmrazit v programu kryokonzervace.
 
Po přenosu embryí pokračuje příjemkyně v užívání estrogenů a gestagenů po dobu 10-14 dní, kdy se provede těhotenský test z krve (hCG). Při jeho pozitivitě pokračuje v užívání těchto hormonů po dobu následujících 2 měsíců. Při negativitě těhotenského testu přestane pacientka užívat léky a o dalším postupu se poradí s lékařem.
 

Garance léčby

Darování vajíček je v České republice anonymní, dobrovolné a bezplatné. Není možné poskytnout žádné informace vedoucí k identifikaci dárkyně.
 
Vhodná dárkyně je vybírána na základě požadavků příjemkyně (výška, váha, barva vlasů a očí, vzdělání, atd.).
Každá příjemkyně může očekávat 6-8 zralých vajíček (oocytů) od jedné dárkyně připravených pro oplodnění.
 
Zbylá kvalitní embrya je možné po souhlasu příjemkyně zmrazit – kryokonzervovat pro další použití.
 

Proces rozhodování

Příjemkyně darovaných vajíček obvykle čelí mnoha obavám a trápí je mnoho otázek, na které by chtěly znát odpověď.
Neváhejte požádat o pomoc, pouze pak dostanete takovou pomoc, kterou si přejete a kterou potřebujete. Velkou pomocí by pro Vás mohla být konzultace s osobou, která programu dárcovství vajíček rozumí, mohla by Vás podpořit ve vašem rozhodnutí.
Problémy se zabývejte postupně, nesnažte se je vyřešit všechny najednou. Vyřešení problému věnujte dostatek času. Nemusíte mít stoprocentní jistotu ve všech problémech spojených s Vaším rozhodnutím, ale celkově byste měla být v souladu s rozhodnutím, které hodláte vykonat.
Pečujte o sebe, ale i o své manželské soužití, které by mělo být dostatečně silné a stabilní, abyste absolvovali zvolenou cestu a následně rodičovství.
 

Legislativa České republiky

Zákon č.373/2011 Sb., o specifických zdravotnických službách uvádí, že pro umělé oplodnění ženy lze použít zárodečné buňky darované anonymním dárcem – dárkyní. Anonymní dárkyní může být pouze žena, která dovršila věk 18 let a nepřekročila věk 35 let. Anonymní dárkyní nesmí být osoba zbavená způsobilosti k právním úkonům nebo osoba s omezenou způsobilostí k právním úkonům.
Poskytovatel, který je oprávněn provádět metody a postupy asistované reprodukce, je povinen zajistit zachování vzájemné anonymity anonymního dárkyně a neplodného páru a anonymity anonymního dárkyně a dítěte narozeného z asistované reprodukce.
Poskytovatel, který provedl posouzení zdravotní způsobilosti anonymní dárkyně je povinen údaje o zdravotním stavu dárkyně uchovat po dobu 30 let od provedené umělého oplodnění a na základě písemné žádosti předat neplodnému páru nebo zletilé osobě narozené z asistované reprodukce informaci o zdravotním stavu anonymní dárkyně.
Za odběr zárodečných buněk nevzniká dárkyni nárok na finanční ani jinou úhradu. Poskytovatel hradí anonymní dárkyni pouze účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložené výdaje spojené s darováním zárodečných buněk.
 

Sestavuji aktuální kalendář ...

Novinky

Kdy je vhodné zahájit léčbu neplodnosti?

05.04.2016 13:35
Doba, kdy by se dvojice měla svěřit do rukou odborníků na...

Vše, co potřebujete vědět o darování vajíček

13.02.2015 08:00
V České republice se metoda darování vajíček při léčbě...

Češi věří mýtům o plodnosti. Čeká je zklamání

18.08.2014 07:16
Nereálná naděje na otěhotnění v padesáti letech, téměř...

PDG: naděje pro rodiče s dědičnou nemocí

08.07.2014 08:12
PDG: naděje pro rodiče s dědičnou nemocí   Pavlína...

12 mýtů a pravd o neplodnosti

12.06.2014 07:41
12 mýtů a pravd o neplodnosti Zdravý životní styl,...

Diskusní téma: Dárcovství vajíček

Datum 27.05.2014

Vložil miminkoweb

Titulek Dárcovství vajíček

Odpovědět

Jaké máte zkušenosti s darovanými vajíčky?