Asistovaná reprodukce

 
Asistovaná reprodukce je označení pro  postupy
a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými 
buňkami nebo s embryi, včetně jejich uchovávání, a to za účelem
léčby neplodnosti ženy nebo muže
 
Asistovaná reprodukce (umělé oplodnění) 
je lékařská pomoc partnerskému páru, který má problém s otěhotněním.
Dnešní moderní medicína nabízí již celou řadu speciálních postupů, 
které výrazně zvyšují úspěšnost oplodnění.
 
 

Metody asistované reprodukce

 

IUI – Intrauterinní inseminace

Jsou-li zjištěné hodnoty spermiogramu v normě a u ženy probíhá
pravidelná ovulace, může být léčenému páru doporučena
intrauterinní inseminace.
 
 

IVF – In vitro fertilizace

In vitro fertilizace (oplodnění mimo tělo ženy). Tato metoda se řadí k základním metodám v asistované reprodukci.
K vajíčkům léčené ženy, získané při punkci vaječníků po hormonální stimulaci, se přidají spermie partnera, které jsou předem v laboratoři k tomuto účelu připraveny. Ke splynutí mužské a ženské pohlavní buňky tedy dochází zcela samovolně ve speciální kultivační misce s kultivačním médiem, uložené za vhodných inkubačních podmínek v kultivačním boxu.
 
 

ICSI – Injekce spermie do vajíčka

Tato mikromanipulační metoda spočívá ve výběru kvalitní spermie (buňky se správným pohybem a morfologií). Spermie se pomocí speciální skleněné mikropipety při velkém zvětšení pod mikroskopem imobilizuje (znemožní se jí pohyb přerušením mikrotubulů v bičíku), nasaje do pipety a vpraví přímo do cytoplazmy zralého, oplození schopného vajíčka.
 
 

PICSI

Metoda PICSI je mikromanipulační metoda efektivnějšího výběru oplození schopných spermií pro ICSI. Selekce těchto spermií je možná díky hyaluronanu, proteinu, který se přirozeně vyskytuje ve vrstvě buněk obklopující vajíčko.
 
 

ME – Monitoring embryí

Neinvazivní kontinuální monitoring embryí je nová metoda v kultivaci embryí in vitro. Tato metoda umožňuje sledovat vývoj embryí bez potřeby kontrolovat vývoj embryí pod mikroskopem mimo kultivační box.
Umožňuje nepřetržité sledování vývoje embryí na monitoru. Selekce nejvhodnějšího embrya k transferu je daleko efektivnější, je možné sledovat průběh dělení buněk embrya a vyloučit embrya s abnormálním vývojem a tím zvýšit šanci na úspěšné těhotenství.
Jako velmi vhodné řešení je standardně doporučováno párům s darovanými vajíčky (oocyty), párům s nízkým počtem získaných vajíček po punkci, velmi špatné kvalitě zárodečných buněk (vajíček a spermií).
 
 

MESA / TESE

Tyto metody jsou léčenému páru doporučeny v případě, že ejakulát muže neobsahuje žádné spermie popř. spermie, které jsou zastoupeny ve velmi malém počtu a vykazují abnormální morfologickou stavbu, popř. vyskytují-li se v ejakulátu pouze vývojové formy spermií.
 
 
Kultivace embryí
Kultivace embryí v laboratorních podmínkách bývá nejčastěji 2 až 5 dnů ode dne punkce vaječníků.
 
 

PGD / PGS

PGD – preimplantační genetická diagnostika je metoda umožňující genetické vyšetření vyvíjejícího se embrya ještě před jeho zavedením do dělohy ženy. Pomocí PGD se vyloučí embrya s genetickými poruchami.
 
 

AH – Asistovaný hatching

Mikromanipulační technikou ovlivňující úspěch léčby neplodnosti je asistovaný hatching (naříznutí obalu embrya).
Pro uhnízdění embrya v děložní sliznici je nutné vycestování embrya z obalu (zona pellucida), kterým je po dobu kultivace chráněno. U některých žen může dojít k selhání implantace embrya z důvodu příliš pevné nebo silné zony pellucidy. Pomocí mikropipety dojde k šetrnému naříznutí obalu a uvolnění cesty pro embryo.
Při AH nemůže dojít k poškození embrya.
 
 

ET – Embryotransfer

Embryotransfer – přenos embryí do dělohy je pro pacientku nenáročný, bezbolestný výkon podobný běžnému gynekologickému vyšetření. Embrya jsou zavedena do dutiny děložní tenkým transferovým katetrem.
 
 
Kryokonzervace embryí
Pokud je v den transferu větší počet embryí vykazujících dobrou morfologii a vývoj, je možné tato nadpočetná embrya zamrazit.
 
 

Kryokonzervace spermií

Spermie lze zamrazit pro účely darování, před onkologickou léčbou, pro páry, které čekají na darovaná vajíčka. Na přání muže lze vyšetřit a zamrazit jeho spermie pro pozdější použití. Spermie jsou uchovávány v tekutém dusíku při -196°C.
 
 

Kryokonzervace vajíček (oocytů)

Po odběru vajíček při hormonální stimulaci je možné vajíčka zamrazit. Tato metoda je především vhodná pro pacientky před onkologickou léčbou, pro pacientky, které si přejí z jakéhokoliv důvodu zamrazit vajíčka a uchovat si je pro pozdější použití. Vajíčka jsou uchovávána v tekutém dusíku při -196°C.
 
 

KET – KryoEmbryoTransfer

KryoEmbryoTransfer – přenos rozmrazených embryí do dělohy je pro pacientku nenáročný, bezbolestný výkon podobný běžnému gynekologickému vyšetření.
 
 

Darování reprodukčních buněk

Centra asistované reprodukce v současné době nabízí různé možnosti darování reprodukčních buněk:
• dárcovství spermií
• dárcovství vajíček (oocytů) ve sladěném cyklu i tzv. kryocyklu
   Pokud se u pacientky nepodaří získat vlastní vajíčka nebo u ní
   existují genetická onemocnění sdružená s poruchami plodnosti,
   je možno získat vajíčka od dárkyně.
• dárcovství embryí
 
Darování reprodukčních buněk je oboustranně anonymní - pro dárce i pro příjemce.
 
 
 
 
 
 
 

 

Sestavuji aktuální kalendář ...

Novinky

Webové stránky byly spuštěny

12.05.2014 21:37
Webové stránky miminkoweb.cz byly spuštěny Dnes byly spuštěny naše nové webové stránky.  

Anketa

Máte problém s neplodností?

Celkový počet hlasů: 49